Նիկոյան Սամվել Պարգևի
1982թ. ավարտել է ներկայիս Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը` ինժեներ-մեխանիկ մասնագիտությամբ: 1987թ.` ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանի հայկական մասնաճյուղը:
1982-1990թթ. աշխատել է Երեւանի հիդրոապարատների գործարանում` ինժեներ-կոնստրուկտոր, ավագ ինժեներ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, արտադրամասի պետ: 1995թ.` Երեւանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ, 1995-1998թթ.` Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի կազմակերպչական բաժնի վարիչ, 1998-2001թթ.` «Հայմամուլ» ՊՓԲԸ փոխտնօրեն: Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրմամբ եւ առաքմամբ: ԽՍՀՄ-ում ընդհատակյա գործող Ազգային միացիալ կուսակցության (ԱՄԿ) անդամ, հետագայում` ՀՀԿ անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
1997 թվականից «Երկրապահ» կամավորական միության անդամ է:
2001-2003թթ.` ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ:
2003-2007թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: Օտարերկրյա պետություններից եւ միջազգային կազմակերպություններից ստացված փոխառությունների, վարկերի, դրամաշնորհների եւ մարդասիրական օգնությունների օգտագործման արդյունավետությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի անդամ: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության անդամ:
2007-2012թթ. ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 2008-2012թթ.` Միջխորհրդարանական միության հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար: 19.06.2007-18.05.2009թթ.` Ազգային ժաղովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, 16.06.2008-15.09.2009թթ.` 2008 թվականի մարտի 1-2 Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ: 18.05.2009-06.12.2011թթ. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: 06.12.2011-31.05.2012թթ. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2005 թվականին հայկական բանակի կայացման եւ ամրապնդման գործում զգալի ավանդ ունենալու համար պարգեւատրվել է ՀՀ զինված ուժերի «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով, իսկ 2006թ.` ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:

Born on February 13, 1958 in the village of Sarnaghbyur in the Ani region (now Shirak province.)
1982 - Graduated from the present State Engineering University of Armenia, with a specialty of an engineer-mechanic.1987 - Armenian branch of Marxism - Leninism University adjunct to USSR Central Committee.
1982 - 1990 - Worked as an engineer - constructor, and later as senior engineer, head of division, deputy head of production unit and head of production unit in Yerevan Hydro Apparatus Plant. 1995 - Deputy Chief Engineer in Yerevan Experimental Machinery Plant. 1995 - 1998 - Head of division in the Chamber of Commerce and Industry of Armenia. 1998 - 2001 - Deputy Director of “Haymamul” CJSC. He was involved in production of ammunition and their delivery during the years of Artsakh freedom fighting. Member of National United Party (NUP) acting underground in the USSR, later member of the Republican Party of Armenia (RPA.) Member of RPA Council.
Since 1997 - Member of “Yerkrapah” Volunteer Union.
2001 - 2003 - Chairman of the RPA (Republican Party of Armenia) Organization Committee.
2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (proportional system, RPA.) Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. Member of Ad - Hoc Committee Studying the Effectiveness of the Use of Loans, Credits, Grants and Humanitarian Aid Received from Foreign States and International Organizations. Member of the Armenian delegation of OSCE Parliamentary Assembly.
2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly by the proportional system from the Republican Party of Armenia (RPA.) 2008 - 2012 - Head of the Armenian delegation of Inter - Parliamentary Union.
June 19, 2007 - May 18, 2009 - Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly. June 16, 2008 - September 15, 2008 - Chair of the Ad-hoc Committee on the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons. May 18, 2009 - December 6, 2011 - Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia. December 6, 2011 - May 31, 2012 - President of the National Assembly of the Republic of Armenia. Member of the RPA Council.
May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia.
2005 - Awarded with the Medal of "Andranik Ozanyan”of the Armed Forces of the Republic of Armenia, for having tangible contribution in coming true and strengthening of the Armenian Army.2006 - Awarded with the Commemorative Medal of the Prime Minister of the Republic of Armenia.