Շահգալդյան Կովալենկո Սուրենի
1963-1969թթ. - Երևանի Կ. Մարքսի անվ. պոլիտեխնիկական ինստիտուտի «Մետաղահատ հաստոցներ և գործիքներ» ֆակուլտետ, մասնագիտացումը` ինժեներ-մեխանիկ։
1993-1996թթ. - Երևանի արտաքին տնտեսական կապերի և կառավարման ինստիտուտի «Միջազգային տնտեսական հարաբերություններ» ֆակուլտետ, մասնագիտացումը` միջազգային տնտեսագետ։
1963-1973թթ. – ՍՍՀՄ հաստոցաշինության և գործիքաշինության մինիստրության
Չարենցավանի (Լուսավանի) հաստոցաշինական գործարան` կոնստրուկտոր, վարպետ, արտադրամասի պետ։
1973-1974թթ. – Ալափարսի սովխոզ` ինժեներ։
1974-1984թթ. - Չարենցավանի ավտոբեռնիչների գործարան` վարպետ, գործիքային, դարբնոցային և հավաքման արտադրամասի պետ։
1984-1992թթ. - «Հայավտո» արտադրական միավորում` արտադրության պետ, գլխավոր տնօրենի տեղակալ արտադրության գծով, գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ։
1992-1995թթ. - ՀՀ արդյունաբերության նախարարության Չարենցավանի
ավտոբեռնիչների գործարան` գործադիր տնօրեն։
1995-1999թթ. - «Արմավտո» բաց բաժնետիրական ընկերություն` նախագահ, գործադիր
տնօրեն։
1999-2001թթ. – Չարենցավանի քաղաքապետ։
2001-2014թթ- ՀՀ Կոտայքի մարզպետ։
2014թ. Մայիսի 29-ից- ՀՀ վարչապետի խորհրդական:
Պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի» և ՀՀ ոստիկանության «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալներով, Հայ Առաքելական եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» հուշամեդալով։

Шаггалдян Коваленко Суренович
1963-1969 гг. - Ереванский Политехнический Институт, факультет "Металлорежущие станки и инструменты”, специальность - инженер-механик.
1993-1996 гг. - Ереванский Институт Внешнеэкономических Связей и Управления, факультет “Международные экономические отношения”, специальность – международная экономика.
1963-1973 гг. - Министерство станкостроения СССР. Чаренцаванский станкостроительный завод - конструктор, мастер, начальник производства.
1973-1974 гг. – Совхоз “Алапарс” - инженер.
1974-1984 гг. - Чаренцаванский автопогрузочный завод – мастер, начальник инструментального, кузнечного и сборочного цехов.
1984-1992 гг. – “Армавто” Производственное Объединение - начальник производства, заместитель генерального директора по производственной части, первый заместитель генерального директора.
1992-1995 гг. - Министерство промышленности - исполнительный директор Чаренцаванского автопогрузочного завода.
1995-1999 гг. - "Армавто" ОАО - председатель, исполнительный директор.
1999-2001 гг. - Мэр Чаренцавана.
2001-2014 гг – Губернатор Котайкской области.
С 29 мая 2014г.- советник премьер-министра РА.
Награжден орденом "Анания Ширакаци", медалью полиции РА "За Укрепление сотрудничества", медалью Армянской