ՀՀԿ ԳՄ անդամ Մարգարիտ Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․
«Ի՞նչ «բացահայտեց» Գյումրին
Մինչ Գյումրու ՏԻՄ ընտրություն, հիմնական հայտարարություններն ու վերլուծություններն այն մասին էին, որ Գյումրին կարող է դառնալ լակմուսի թուղթ, ջրբաժան, որ Գյումրուց սկիզբ առած քայլիստների խմբակը իր անփառունակ վախճանը կգտնի նույն Գյումրուց։
Անշուշտ, դեռ վաղ է արձանագրել այս կամ այն կանխատեսման ֆիասկոն կամ հաղթանակը, սակայն, Գյումրին այո, եղավ փորձաքար, եւ իրավիճակը հստակեցվեց նաեւ մի քանի բացահայտումների շնորհիվ։
Դիցուք․
-կարեւորը՝ գյումրեցուն ոչ թե ասֆալտը,շիբինը եւ այլ կենցաղային հարցեր են մտահոգում, այլ՝ երկրի անվտանգությունը, արժանապատվությունը եւ ազգային արժեքները:
- կրկին պարզ դարձավ, որ մեկ քաղաքական ուժ կամ մեկ անհատ առանձին վերցրած, չի կարող միայնակ հաղթել նիկոլին
-այո, ընդդիմությունը բավական ձայներ ստացավ, բայց, դա այն բավարարը չէր, որը մեկ ուժի առաձին կբերեր հաղթանակի, փաստն այն է, որ միայն ընդդիմադիր ուժերի միավորվելով հնարավոր կլինի քպին զրկել իր ակնկալիքից:
-առանց փողոցային պայքարի, առանց ժողովրդական ճնշման ընտրության արդյունքները չեն կարող բավարար լինել քպին համապետական իշխանությունից հեռացնելու համար:
- ընտրակեղծիքները, բիրտ ուժի կիրառումը, ուժային կառույցների համար մեկ պատրաստվածությունը վկայում էր, որ պատրաստ են ամեն ինչի:
-ընտրողը ձայն տվեց անհատին, ոչ թե կոմկուսին, կամ կուսակցությունների մյուս դաշինքներին, ձայն ստացան անձինք, ովքեր այս կամ այն չափով ընդունելի են տվյալ ընտրազանգվածի համար։
-ընդ որում, հաշվի չառնվեց նաեւ այդ անձանց անցյալը, նախկին կամ նախկինի նախկին լինելը:
-պարզ դարձավ որ նախկինների անունը շահարկելն այլեւս նորաձեւ չէ, ընտրողը այլեւս ներկաներից զզվում է եւ մերժում է նրանց շատ ավելի, քան դա կար նախկինների հանդեպ:
-պարզ դարձավ, կրկին՝ ավելորդ անգամ, որ ընդդիմության ճամբարում կան եւ դեռ բարգավաճում են անձինք, որ հաճույքով «օգտագործվում» եւ վճարվում են իրենց տերերի կողմից՝ ՀՀԿ-ի վրա վայրահաչելու համար:
- ավելորդ անգամ պարզ դարձավ, որ որոշ ուժեր չեն կարողանում թաքցնել, որ խիստ հիասթափված են այն փաստով, որ ՀՀԿ-ն կա, ուժեղ է, եւ շարունակում է լինել նիկոլի դեմ պայքարի առաջամարտիկ։
-ոմանք այդպես էլ չհասկացան, կամ չուզեցին հասկանալ, որ իրենց թիվ մեկ թիրախը պետք է լինի ոչ թե ՀՀԿ-ն, այլ՝ նիկոլը, եթե իրոք, իրենց «պապայի արեւ» ուզում են հեռացնել նիկոլին:
Հետեւություն․
Հարգելի եւ ոչ այնքան հարգելի ընդդիմադիրներ եւ «ընդդիմադիրներ», եթե իրոք ուզում եք նիկոլից ազատել մեր երկիրը, ազատագրել դրածոներից, ուրեմն՝ խելքի եկեք եւ հետեւություններ արեք» ։