Զաքարյան Արտակ Բորիսի
1991-1996թթ.՝ Երևանի պետական համալսարանի մաթեմատիկական կիբեռնետիկայի և հետազոտումների ավտոմատացման ֆակուլտետ: Ունի մաթեմատիկոսի որակավորում:
1998-2000թթ.՝ ՀՀ պետական կառավարման դպրոց: Տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մասնագետ, պետական ծառայող:
2007թ.՝ պաշտպանել է գիտական թեզ և ստացել է քաղաքական գիտությունների թեկնածուի գիտական կոչում: ԵՊՀ ամբիոնի դոցենտ է:
Մասնակցել է մի շարք դասընթացների` Կուսակցությունների քաղաքական PR (2005թ., Վարշավա, Լեհաստան), Ժողովրդավարության ամառային առաջին դպրոց (2006թ., ԵԽ, Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա), Քաղաքական կառավարում և կուսակցությունների քաղաքական PR (2006թ., Շառլոթ, Վաշինգտոն, ԱՄՆ), Ժողովրդավարության ամառային երկրորդ դպրոց, (2007թ., ԵԽ, Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա), Եվրոպայի խորհրդի քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոց, (2006-2007թթ., Երևան, ՀՀ):
ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐՈՒՄ
1996-1998թթ. ծառայել է զինված ուժերում՝ որպես ՊԲ հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, ուսումնական գումարտակի հրամանատար: Պահեստազորի սպա է:
ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
1999-2001թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր տարածաշրջանային ինտեգրացման վարչության կրթամշակութային բաժնի պետ:
2001-2003թթ.՝ ՀՀ պետական գնումների գործակալություն ՊՈԱԿ-ի առաջատար մասնագետ:
2003-2006թթ՝ ՀՀԿ հասարակական-քաղաքական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար:
2005թ.-ից ՀՀԿ խորհրդի անդամ է:
2006թ.՝ ՀՀԿ մամուլի քարտուղար, մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար:
2007-2008թթ.՝ ՀՀԿ արտաքին կապերի պատասխանատու:
2008թ.՝ ՀՀ ԱԳՆ սփյուռքի հետ կապերի պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար:
2008-2009թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար:
2009թ.՝ ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):
28.10.2009-31.05.2012թթ.` ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2011-2015թթ.՝ ընտրվել է Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի համանախագահի պաշտոնում:
2012թ. մայիսի 6-ից՝ ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):
31.05.2012-18.05.2017թթ.՝ ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2012-2017թթ.՝ Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար:
2015-2017թթ.՝ Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ:
ՀՀ Ազգային ժողովի և ԼՂՀ Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար:
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Հնդկաստան, Հայաստան-Չեխիա, Հայաստան-Չինաստան, Հայաստան-Ֆրանսիա, Հայաստան-Գերմանիա, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբերի անդամ:
2017թ. մայիսի 18-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
ՀՀԿ քարոզչական հանձնաժողովի նախագահ:
ԳԻՏԱՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
2004-2009թթ. Հայաստանի մի շարք պետական բուհերում դասավանդել է քաղաքագիտություն:
2009թ.-ից` դասավանդում է Երևանի պետական համալսարանում և ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում:
2012թ.-ից` ՀՀ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի (ԲՈՀ) քաղաքական գիտությունների եւ միջազգային հարաբերությունների գիտական աստիճաններ շնորհող մասնագիտական խորհրդի անդամ է:
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
2002-2008թթ.` «Առողջ հասարակություն» ՀԿ նախագահ:
2008թ.` «Արցախ» հայրենակցական բարեգործական միության վարչության անդամ:
ՊԱՐԳԵՎՆԵՐ
Պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի (2015թ.) մեդալով, ՀՀ զինված ուժերի «Դրաստամատ Կանայան» (2008թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2011թ.), մեդալներով, «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» (2012թ.) հոբելյանական, «Անդրանիկ Օզանյան» (2017թ) մեդալներով, «Արցախի մայրական երախտագիտություն» (2009թ., ԼՂՀ) մեդալով, ԵՊՀ արծաթե հուշամեդալով (2009թ.), ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով (2006թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով (2015թ.):

DATE AND PLACE OF BIRTH
1991 - 1996, Yerevan State University, Faculty of Automation of Mathematical Cybernetics and Research, Mathematician.
1998-2000 - Public Administration Academy of the Republic of Armenia, Specialist of territorial governance and local self-governance, State servant.
2007- Candidate of Political Sciences.
YSU Associate professor.
Participated in a number of training courses - Political PR of parties (2005, Warsaw, Poland), First Summer School on Democracy (2006, CE, Strasbourg, France), Political management and political PR of parties (2006, Charlotte, Washington, USA), Second Summer School on Democracy, (2007, CE, Strasbourg, France), Yerevan School of Political Studies, (2006-2007, Yerevan, Republic of Armenia).
SERVICE IN THE ARMED FORCES
1996 - 1998, Served in the Armed Forces as a deputy commander of the infantry regiment and as a commander of the training regiment of the first defence area of NKR Defence Army. He is currently enlisted as an officer in the reserves.
WORK EXPERIENCE
1999 - 2001, Regional Integration department adjunct to the Government of the Republic of Armenia, Head of education - cultural division.
2001-2003, RA State Purchase Agency SNTO, Leading Specialist.
2003-2006, Center for Social-Political Studies of the Republican Party of Armenia, Head.
Since 2005, Member of RPA Board.
2006- Press and Public Relations Service of the Republican Party of Armenia, Head.
2007 - 2008, Foreign Relations Department of the Republican Party of Armenia, Head.
2008 - State Committee for Relations with the Diaspora at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Chief of the Staff.
2008-2009, RA Ministry of Diaspora, Chief of the Staff.
2009 - Elected Deputy of the RA National Assembly (Proportional representation system, RPA).
28.10.2009 - 31.05.2012, Member of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly of the Republic of Armenia.
2011-2015, Euronest PA Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society, Co-Chair.
06.05.2012 - Elected Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia (Proportional representation system, Republican Party of Armenia).
31.05.2012 - 18.05.2017, Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of the Republic of Armenia, Chairman.
2012-2017, Head of the Armenian Delegation to the Euronest PA.
2015-2017, Vice-President of the Euronest PA.
Member of the Inter-parliamentary Commission on Cooperation between the National Assembly of the NKR and the RA National Assembly.
Member of the Inter-parliamentary Commission on Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federation Council of the Russian Federation.
Head of Armenia-Israel Parliamentary Friendship Group.
Member of Armenia-Iran, Armenia-India, Armenia-Czech Republic, Armenia-China, Armenia-Germany, Armenia-USA Parliamentary Friendship Groups.
18 May, 2017 - Appointed as First Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia by the decree of the RA President.
SCIENTIFIC AND ACADEMIC ACTIVITIES
Since 2009, Yerevan State University and State Management Academy of the Republic of Armenia, Lecturer.
Since 2012, Member of the Professional Council awarding scientific degrees for the Supreme Certificate Commission (HAC) in Political Science and International Relations of the Republic of Armenia.