Զաքարյան Արտակ Բորիսի
1991-1996թթ.՝ Երևանի պետական համալսարանի մաթեմատիկական կիբեռնետիկայի և հետազոտումների ավտոմատացման ֆակուլտետ: Ունի մաթեմատիկոսի որակավորում:
1998-2000թթ.՝ ՀՀ պետական կառավարման դպրոց: Տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մասնագետ, պետական ծառայող:
2007թ.՝ պաշտպանել է գիտական թեզ և ստացել է քաղաքական գիտությունների թեկնածուի գիտական կոչում: ԵՊՀ ամբիոնի դոցենտ է:
Մասնակցել է մի շարք դասընթացների` Կուսակցությունների քաղաքական PR (2005թ., Վարշավա, Լեհաստան), Ժողովրդավարության ամառային առաջին դպրոց (2006թ., ԵԽ, Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա), Քաղաքական կառավարում և կուսակցությունների քաղաքական PR (2006թ., Շառլոթ, Վաշինգտոն, ԱՄՆ), Ժողովրդավարության ամառային երկրորդ դպրոց, (2007թ., ԵԽ, Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա), Եվրոպայի խորհրդի քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոց, (2006-2007թթ., Երևան, ՀՀ):
ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆԸ ԶԻՆՎԱԾ ՈՒԺԵՐՈՒՄ
1996-1998թթ. ծառայել է զինված ուժերում՝ որպես ՊԲ հրաձգային գումարտակի հրամանատարի տեղակալ, ուսումնական գումարտակի հրամանատար: Պահեստազորի սպա է:
ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
1999-2001թթ.՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր տարածաշրջանային ինտեգրացման վարչության կրթամշակութային բաժնի պետ:
2001-2003թթ.՝ ՀՀ պետական գնումների գործակալություն ՊՈԱԿ-ի առաջատար մասնագետ:
2003-2006թթ՝ ՀՀԿ հասարակական-քաղաքական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար:
2005թ.-ից ՀՀԿ խորհրդի անդամ է:
2006թ.՝ ՀՀԿ մամուլի քարտուղար, մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար:
2007-2008թթ.՝ ՀՀԿ արտաքին կապերի պատասխանատու:
2008թ.՝ ՀՀ ԱԳՆ սփյուռքի հետ կապերի պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնակատար:
2008-2009թթ.՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար:
2009թ.՝ ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):
28.10.2009-31.05.2012թթ.` ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2011-2015թթ.՝ ընտրվել է Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի համանախագահի պաշտոնում:
2012թ. մայիսի 6-ից՝ ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ):
31.05.2012-18.05.2017թթ.՝ ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2012-2017թթ.՝ Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար:
2015-2017թթ.՝ Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ:
ՀՀ Ազգային ժողովի և ԼՂՀ Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀ Ազգային ժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ:
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար:
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իրան, Հայաստան-Հնդկաստան, Հայաստան-Չեխիա, Հայաստան-Չինաստան, Հայաստան-Ֆրանսիա, Հայաստան-Գերմանիա, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբերի անդամ:
2017թ. մայիսի 18-ին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
ՀՀԿ քարոզչական հանձնաժողովի նախագահ:
ԳԻՏԱՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
2004-2009թթ. Հայաստանի մի շարք պետական բուհերում դասավանդել է քաղաքագիտություն:
2009թ.-ից` դասավանդում է Երևանի պետական համալսարանում և ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում:
2012թ.-ից` ՀՀ բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի (ԲՈՀ) քաղաքական գիտությունների եւ միջազգային հարաբերությունների գիտական աստիճաններ շնորհող մասնագիտական խորհրդի անդամ է:
ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
2002-2008թթ.` «Առողջ հասարակություն» ՀԿ նախագահ:
2008թ.` «Արցախ» հայրենակցական բարեգործական միության վարչության անդամ:
ՊԱՐԳԵՎՆԵՐ
Պարգևատրվել է Մխիթար Գոշի (2015թ.) մեդալով, ՀՀ զինված ուժերի «Դրաստամատ Կանայան» (2008թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2011թ.), մեդալներով, «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» (2012թ.) հոբելյանական, «Անդրանիկ Օզանյան» (2017թ) մեդալներով, «Արցախի մայրական երախտագիտություն» (2009թ., ԼՂՀ) մեդալով, ԵՊՀ արծաթե հուշամեդալով (2009թ.), ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով (2006թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով (2015թ.):

Закарян Артак Борисович
1991-1996гг.- Факультет математической кибернетики и автоматизации исследований Ереванского государственного университета. Математик.
1998-2000гг.- Академия Государственного управления РА. Специалист территориального управления и местного самоуправления. Государственный служащий.
2007г.- защитил научную диссертацию и получил научную степень кандидата политологических наук. Доцент кафедры ЕГУ.
Принимал участие в ряде семинаров: Политический PR партий (2005 г., Варшава, Польша); Первая летняя школа демократии (2006г., ЕС, Страсбург, Франция); Политическое управление и политический PR партий (2006 г., Шарлотт, Вашингтон, США); Вторая летняя школа демократии (2006 г., ЕС, Страсбург, Франция); Ереванская школа политических исследований Совета Европы(2006 -2007 гг. Ереван, РА).
СЛУЖБА В ВООРУЖЕННЫХ СИЛАХ
1996-1998гг.-служил в Вооруженных Силах в качестве заместителя командира стрелкового батальона Армии обороны НКР, был командиром учебного батальона. Офицер запаса.
ТРУДОВАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
1999-2001гг.-Начальник культурно-образовательного отдела управления региональной интеграции при Правительстве РА.
2001-2003гг.-Ведущий специалист ГНКО "Агентство по государственным закупкам РА".
2003-2006гг.- Руководитель Центра общественно-политических исследований РПА
С 2005г.-Член Совета РПА.
2006г.-Пресс-секретарь РПА. Руководитель службы РПА по связям с прессой и общественностью.
2007-2008гг.-Ответственный по внешним связям РПА.
2008г.-Исполняющий обязанности руководителя аппарата государственного комитета по связям с диаспорой МИД РА.
2008-2009гг.-Руководитель аппарата Министерства диаспоры РА.
2009г.- Был избран депутатом Национального Собрания РА (пропорциональная избирательная система, РПА).
28.10.2009-31.05.2012гг.- Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Национального Собрания РА.
2011-2015гг.-Был избран сопредседателем Комитета по социальным вопросам, вопросам образования, культуры и гражданского общества Парламентской Ассамблеи "Евронест”.
06 мая 2012г.-Был избран депутатом Национального Собрания РА (пропорциональная избирательная система, РПА).
31.05.2012-18.05.2017гг.- Председатель Постоянной комиссии по внешним сношениям Национального Собрания РА.
2012-2017гг.- Руководитель армянской делегации в Парламентской Ассамблее «Евронест».
2015-2017гг.-Вице-председатель Парламентской Ассамблеи «Евронест».
Член Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием РА и Национальным Собранием НКР.
Член Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием РА и Федеральным Собранием РФ.
Руководитель группы дружбы Армения-Израиль Национального Собрания РА.
Член групп дружбы Армения-Иран, Армения-Индия, Армения-Чехия, Армения-Китай, Армения-Франция, Армения-Германия, Армения-США Национального Собрания РА.
18-го мая 2017г. -Указом Президента РА назначен на должность Первого заместителя министра обороны РА.
НАУЧНО-ПЕДАГОГИЧЕСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
2004-2009гг.- Преподавал политологию в ряде государственных вузов.
С 2009г.-Преподает в Ереванском государственном университете и в Академии государственного управления РА.
С 2012г.-Член Специализированного совета по присуждению научных степеней в области политологи и международных отношений Высшей аттестационной комиссии РА.
ОБЩЕСТВЕННАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
2002-2008гг.- Председатель общественной организации «Здоровое общество» .
2008г.- Член правления Благотворительного земляческого союза «Арцах»
НАГРАДЫ
Награжден медалями Мхитара Гоша (2015г.), ВС РА «Драстамат Канаян» (2008г.), «Гарегин Нжде» (2011г.), «Вооруженные силы РА: 20 лет» (2012г.) юбилейной и «Андраник Озанян» (2017г.) медалями, медалью «Материнская признательность Арцаха» (2009г. НКР), серебряной памятной медалью ЕГУ (2009г.).
Удостоен Благодарственной грамоты Премьер-министра РА (2006г.), и Почетной грамоты Межпарламентской Ассамблеи СНГ (2015).