Տարեթիվ, ամսաթիվ, ծննդավայր
1997-1998թթ.- ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` հարկային քաղաքականության վարչության առաջատար մասնագետ (պայմանագրային հիմունքներով)
1998-1999թթ.- ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` հարկային քաղաքականության վարչության բաժնի պետի պաշտոնակատար, բաժնի պետ
1999-2000թթ.-ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` հարկային քաղաքականության վարչության պետի պաշտոնակատար, վարչության պետ
2000-2001թթ.-ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` պետական եկամուտների քաղաքականության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, հարկային քաղաքականության վարչության պետ
2001-2002թթ.- ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` պետական եկամուտների քաղաքականության գլխավոր վարչության պետ
2002-2006թթ.-ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` պետական եկամուտների քաղաքականության վարչության պետ
2006-2008թթ.-ՀՀ ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարություն` նախարարի տեղակալ
2008-2015թթ.- ՀՀ ֆինանսների նախարարություն` նախարարի տեղակալ
2015-2016թթ.- ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի առաջին տեղակալ
2016թ. սեպտեմբերի 27-ից՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար
2016թ. հոկտեմբերի 6-ից՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար
Զինապարտ է, լեյտենանտ: Պարգևատրվել է «Անանիա Շիրակացի»¸ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալներով, արժանացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պատվոգրով:

Караян Сурен Амлетович
1997-1998 гг. – Министерство финансов и экономики РА, ведущий специалист управления налоговой политики (на договорных началах)
1998-1999 гг. – Министерство финансов и экономики РА, исполняющий обязанности начальника отдела, начальник отдела управления налоговой политики
1999-2000 гг. – Министерство финансов и экономики РА, исполняющий обязанности начальника, начальник управления налоговой политики
2000-2001 гг. – Министерство финансов и экономики РА, заместитель начальника главного управления политики государственных доходов, начальник управления налоговой политики
2001-2002 гг. – Министерство финансов и экономики РА, начальник главного управления политики государственных доходов
2002-2006 гг. – Министерство финансов и экономики РА, начальник управления политики государственных доходов
2006-2008 гг. – Министерство финансов и экономики РА, заместитель министра
2008-2015 гг. – Министерство финансов РА, заместитель министра
2015-2016 гг. – Первый заместитель Министра международной экономической интеграции и реформ РА
С 27 сентября 2016 года – Министр экономики РА.
С 6 октября 2016 года –Министр экономического развития и инвестиций
Военнообязанный, лейтенант. Награжден медалями «Анания Ширакаци», «За заслуги перед Отечеством» 2-й степени, удостоен почетной грамоты Министра обороны РА.