Գաբրիելյան Վաչե Վազգենի
1985-1990թթ.գերազանցությամբ ավարտել է ԵՊՀ տնտեսագիտական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը, որտեղ էլ 1990-1992թթ. ուսումը շարունակել է ասպիրանտուրայում։
1992-1998թթ. սովորել է ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի Ռատգերս համալսարանի հանրային կառավարման ֆակուլտետում, որտեղից 1994թ. ստացել է մագիստրոսի, իսկ 1998թ.` փիլիսոփայության դոկտորի կոչում:
1998-ից դասախոսում է ԵՊՀ տնտեսագիտության և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետներում, ՀՀ-ում և արտասահմանում հրապարակված մի շարք գիտական աշխատությունների հեղինակ է:
1990-1992 թթ. աշխատել է ՀՀ Գերագույն խորհրդի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում՝ որպես փորձագետ:
1994-1998թթ. դոկտորանտուրայում ուսանելու տարիներին դասախոսել է Ռատգերս համալսարանի հանրային կառավարման և քաղաքագիտության ֆակուլտետներում, եղել նույն համալսարանի հանրային արտադրողականության կենտրոնի փոխտնօրեն:

Born on November 24, 1968, Yerevan
1985-1990 – Honors diploma received from the Economic Cybernetics Department of the Yerevan State University, where he attended post-graduate courses in 1990-1992
1992-1998 – Public Administration Department, Ratgers University (New Jersey, USA), Master in Public Administration (MPA) received in 1992, Philosophy Doctor in Public Administration (Ph. D. in the Republic of Armenia) received in 1998
Since 1998 – The office of reader combined at the Economics Department of the Yerevan State University and the Faculty of Political Sciences of the American University of Armenia. He is author of a number of scientific papers published both in Armenia and abroad.
1990-1992 – RA Supreme Soviet standing commission on financial - credit and fiscal policy, expert
1994-1998 – While studying for doctor’s degree, he was reader at the departments of public administration and political sciences of Ratgers University (New York, New Jersey, USA). He used to be deputy director of the National
Center of Public Efficiency of Ratgers University
1998-1999 - Adviser to CBA President
1999-2008 – CBA Board member
2008-2010 – CBA Vice-president
2010-2013 – Republic of Armenia Minister of Finance
2013-2014-Chief of RA Government Staff
From 2014-Chief Adviser to the Prime Minister
2013-2014, Minister-Chief of Government Staff of the Republic of Armenia
2014 April-November - Chief Adviser to the Prime Minister
As of November 28, 2014, Vice Prime Minister, RA Minister of International Economic Integration and Reforms.