1974-84 թթ. սովորել և ավարտել է Հայկաշենի միջնակարգ դպրոցը:
2006թ. ավարտել է ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ռազմական ակադեմիան՝ «Պետության ռազմական անվտանգություն»մասնագիտությամբ:
1985-1987թթ. ծառայել է Խորհրդային բանակում:
Ղարաբաղյան շարժման մասնակից է: 1989թ. ստեղծե է կամավորական ջոկատ, պաշտպանել Հայաս­տանի սահմանամերձ շրջանները, մարտնչել Արցախի ազատագրության համար: Իր հրամանատարությամբ գործող ջոկատը, հետագայում «Արծիվ-10» գումարտակը և օպերատիվ խումբը մարտնչել են Քելբաջարի, Կուբաթլուի, Զանգելանի ազատագրման ճակատամարտերում:
1993-2007թթ. եղել է ՀՀ զինված ուժերում գնդի, բրիգադի, բանակային 2-րդ, ապա 4-րդ կորպուսի հրամանատար:
2000թ. շնորհվել է գեներալ-մայորի կոչում: ՀՀ Նախագահի կողմից պարգևատրվել է Արիության մեդալով (1994թ.), «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի (1996թ.) և «Հայրենիքին մատուցված ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի (2006թ.) մեդալներով, ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից՝ «Մարշալ Բաղրամյան» (1997թ.), «Դրաստամատ Կանայան» (2007թ.), «Անբասիր ծառայության համար»1-ին և 2-րդաստիճանի (2003թ., 2004թ.) մեդալներով:
2007-2012թթ. ընտրվելէ Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 19 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ է եղել:
2012-2017թթ. ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 19 ընտրատարածք): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժովի անդամ է:

Born on September 3, 1967 in the village of Haykashen in Echmiadzin region (now Armavir province).
1993 - Passed the higher academic training courses of the RA Defense Ministry, 1996 - academic training courses of the Land troops of Greece, 2001 - academic training courses of the Military Academy of the Chief Headquarters of the Armed Forces of the Russian Federation.
2006 - Graduated from the Military Academy of the Chief Headquarters of the Armed Forces of the RF with a specialty “Military Security of the State.”
Participant of Karabakh movement.
1989 - Created a volunteer detachment, defended the frontier regions of Armenia, fought for the liberation of Artsakh. The detachment functioning under his command, later “Artsvik -10” battalion and operative group. Participated in the liberation battles of Kelbajar, Ghubatli and Zangelan.
1993 - 2007 - Commander of the regiment, brigade, 2nd and 4th corps of the army.
2000 - Granted title of General - Mayor.
2007 - 2012 - Member of the National Assembly (electoral district #19). Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly.
Member of the “Republican” (RPA) faction. Non-partisan.
2012 - 2017 - Member of the National Assembly (electoral district #19).
Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction. Non-partisan.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly by the territorial electoral list of the electoral district #6 of the RPA.
Awarded the RA Medal “For Valour” (1994), the “Military Cross” 2nd rank Order (1996, RA), the “Military Cross” 2nd rank Order (2002, NKR) the “Marshal Baghramian” Medal (1997, MD), the “Drastamat Kanayan” Medal (2002, MD), 1st and 2nd rank Medals for Unimpeachable Service (2003, 2004, MD), the "Andranik Ozanyan" Medal (2004, MD), 1st rank Medal “For the Services to the Matherland” (2006, RA).