Մելիքյան Սպարտակ Սեյրանի
1995թ. ավարտել է ՌԴ Պրիմորիեի պետական գյուղատնտեսական ակադեմիայի անասնաբուծական ֆակուլտետը, 1997թ.` նույն ակադեմիայի տնտեսագիտական ֆակուլտետը: 2006թ.` Մոսկվայի նոր իրավաբանական ինստիտուտը: Անասնաբույծ-ճարտարագետ: Տնտեսագետ: Իրավաբան: Տնտեսագիտության թեկնածու:
1985-1986թթ. «Արզնի» առողջարանում աշխատել է փականագործ: 1992-1994թթ. ՌԴ Ուսուրիյսկ քաղաքում հիմնադրել եւ ղեկավարել է «Արարատ» կոոպերատիվը, 1994-1995թթ. եղել է «Սպարտակ» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն, 1995-1996թթ.` «Անտարես» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն, 1996-1998թթ.` «Պրիմորիեի մթերային բարեգործական հիմնադրամ»-ի Ուսուրիյսկի մասնաճյուղի տնօրեն: 1998-2002թթ.` «Ուսուրիյսկի ԳՈՒՄ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն: 2002-2003թթ. աշխատել է Կոտայքի մարզի «Զորավանի անասնահամալիր» ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ: 2003-2007թթ. զբաղվել է անհատ ձեռներեցությամբ:
2003-2007թթ. եղել է «Գարդման» հայրենակցական միության նախագահության անդամ:
2004թ. «Ժողովրդավարություն եւ աշխատանք» կուսակցության նախագահն է:
2007-2012թթ.` ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ:

He was born on January 2, 1968 in the village of Chovdar in Dashkesan region of the Republic of Azerbaijan.
1986-1988 he served in the Soviet Army.
In 1996 he graduated from RF Primorye State Agricultural Academy, in 1997 – faculty of economics in the same Academy. In 2006 he graduated from Moscow New Law Institute. He is a vet engineer, economist, candidate of economics, lawyer.
1992-1994 he worked as a chief accountant at Ararat private enterprise. 1994-1995 he worked as general director at Spartak Ltd in Ussuriysk. 1995-1996 – general director at Antares OJSC. 1996-1998 he was head at the Ussuriysk branch in Primorye Food Charitable Fund. 1998-2002 he headed the Ussuriysk GUM OJSC. 2002-2003 he worked as head of the directors’ board at Zoravan cattle complex OJSC. 2003-2007 he was involved in individual entrepreneurship.
On May 12, 2007 he was elected a deputy of the National Assembly by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia.