Ծնվել է 1969թ. հունիսի 11-ին Տեղ գյուղում:
1986-1993թթ. սովորել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտի անասնաբուծական ֆակուլտետում՝ ստանալով անասնաբույծ-ինժեների որակավորում:
1987-89թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում:
1996-1997թթ. աշխատել է Տեղի գյուղխորհրդում՝ քարտուղար, 1997-99թթ.՝ Տեղ համայնքի գյուղապետի տեղակալ, 1999-2002թթ. եղել է Տեղ համայնքի ղեկավար:
2005-2012թթ. եղել է Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության գլխավոր մասնագետ, բնապահպանության բաժնի գլխավոր մասնագետ, 2012-2013թթ՝ գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության բնապահպանության բաժնի պետ:
2013 թվականից Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ղեկավարի հրամանով նշանակվել է գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության գյուղատնտեսության բաժնի պետի պաշտոնում:
2016թ. սեպտեմբերի 18-ին ընտրվել է Տեղ բազմաբնակավայր համայնքի ղեկավար:
2022թ.-ից աշխատում է «ՀիմնաՏավուշ» զարգացման հիմնադրամում, որպես Սյունիքի մարզի ծրագրերի համակարգող։

Родился 11 июня 1969 года в селе Тех.
В 1986 году окончил местную среднюю школу №1. С 1986 по 1993 годах учился на факультете животноводства Ереванского института животноводства и ветеринарии, получив квалификацию инженера-животновода. С 1987 по 1989 год служил в Советской Армии. В 1997-1999 годах работал секретарем в местном сельсовете. С 1999 по 2002 год он был главой общины Тех.
С 2012 по 2013 год г-н Шадунц работал главным специалистом отдела охраны природы департамента сельского хозяйства и охраны природы областной администрации Сюника. В 2012-2013 годах занимал должность начальника отдела охраны природы Департамента сельского хозяйства и охраны природы.
В 2013 году приказом начальника аппарата Сюникской областной администрации назначен начальником отдела сельского хозяйства Департамента сельского хозяйства и охраны природы.
18 сентября 2016 года г-н Шадунц был избран главой муниципалитета «Тех».
С 2022 года работает в Фонде развития «ХимнаТавуш» в качестве координатора программ Сюникской области.
Нерсес Шадунц был награжден Президентом Республики Армения медалью Анания Ширакаци в 2017 году.
По случаю 29-летия образования Армянской Армии в 2021 году награжден медалью российских пограничных войск в Армении за эффективное сотрудничество в охране границы.