Բարաղամյան Մարիա Անուշավանի
1991-2000թթ. սովորել է Երևանի #199 դպրոցում, իսկ 2001թ. ավարտել է պրոֆ. Ա.Շավարշյանի անվան #40 միջնակարգ դպրոցը։
2002-2007թթ. գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի ռուսաց լեզվի, գրականության և օտար լեզուների ֆակուլտետը՝ ստանալով ռուսաց լեզվի մանկավարժի, բանասերի որակավորում:
2009–2011թթ. սովորել է «Կովկասի ինստիտուտ» հիմնադրամի քաղաքագիտություն բաժնի մագիստրատուրայում՝ պաշտպանելով «Կուսակցությունները Հայաստանի Հանրապետության համակարգում» մագիստրական թեզը։
2005-2007թթ. եղել է Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի Ուսանողական Խորհրդի նախագահը։
2008-2009թթ. աշխատել է «Էթեռնա» ՍՊԸ-ում որպես աշխատակազմի ղեկավար։
2009-2011թթ. աշխատել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության, զբոսաշրջության հարցերի վարչությունում որպես գլխավոր մասնագետ:
2011-2012թթ. աշխատել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության Տուրիզմի զարգացման ծրագրերի բաժնի պետ։
2012-2016թթ. աշխատել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության Տուրիզմի բաժնի պետ:
2016թ. փետրվարի 12-ին նշանակվել է Երևանի քաղաքապետի օգնական:
2006թ.–ից Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է:
2006-2007թթ. եղել է ՀՀԿ երիտասարդական խորհրդի անդամ։
2008թ-ին ղեկավարել է ՀՀԿ Դավիթաշեն տարածքային կազմակերպության երիտասարդական կառույցը։
2017թ. –ից ՀՀԿ խորհրդի անդամ է:
Վերոնշյալ տարիների ընթացքում հասարակական, երիտասարդական ոլորտում ակտիվ գործունեություն է ծավալել, մասնակցել ոչ ֆոռմալ կրթության երիտասարդական մի շարք միջազգային ծրագրերի:
2006թ. - «Երիտասարդ առաջնորդների դպրոց» / ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարություն/, «Մարդու իրավունքների դպրոց» / ԵրՊԼՀ–ի UNESCO-ի ամբիոն/:
2008-2009թթ. - Քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոց (ՔԴԵԴ), Եվրոպական Խորհրդի Ժողովրդավարության ամառային համալսարանի ծրագիր։
2009թ. - «Կանանց լիդերության դպրոց» /Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիա/:
2011-2013թթ. արտաքին քաղաքականության, մունիցիպալ կառավարման, կանանց լիդերության ծրագրեր / ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանատուն, ԵԱՀԿ, NDI/:
2011-2012թթ. Երիտասարդական խորհրդարան /ՀՀ Ազգային ժողով/ ։
Հասարակական և աշխատանքային ակտիվ գործունեության համար պարգևատրվել է՝
ՀՀ վարչապետ Ա.Մարգարյանի շնորհակալագրով՝ պետական երիտասարդական քաղաքականության իրականացման գործում ցուցաբերած ակտիվ մասնակցության համար (2005թ.):
Երևանի քաղաքապետի շնորհակալագրերով և պատվոգրով՝ քաղաքային մի շարք միջոցառումների կազմակերպչական գործում ակտիվ մասնակցության համար

Багдасарян Мариа Анушавановна
В 1991-2000гг. училась в средней школе N199, в 2001 году окончила среднюю школу N 40 им. профессора А. Шаваршяна.
В 2002-2007гг. с отличием окончила Ереванский государственный лингвистический университет имени В.Я.Брюсова /специализация филолог, специалист русского языка/.
В 2009-2011гг. получила степень магистра по политологии, окончив политологичексий факультет «Институт Кавказа».
В 2005-2007 гг. председатель Студенческого Совета ЕГЛУ.
В 2008-2009гг. руководитель аппарата компании ООО «Этерна».
В 2009-2011гг. главный специалист Управления культуры, спорта, молодежи и туризма мэрии г. Еревана.
В 2011-2012 гг. руководитель отдела программ развития туризма Управления развития и инвестиционных программ мэрии г. Еревана.
В 2012-2016гг. руководитель отдела туризма Управления культуры и туризма мэрии г. Еревана.
12-го февраля 2016 года назначена помощником мэра Еревана.
С 2006г. член Республиканской партии Армении.
В 2006-2007гг. член молодежного совета РПА.
В 2008г. руководитель молодежной структуры территориальной организации Давиташена РПА.
С 2017г. член Совета РПА.
За эти годы вела активную общественную деятельность в молодежной среде, принимала участие в международных, молодежных программах неформального образования.
2006г. «Школа молодых лидеров» /Министерство культуры и по вопросам молодежи РА/, «Школа по правам человека» /при кафедре ЮНЕСКО ЕГЛУ/.
2008-2009гг. Ереванская школа политических исследований /ЕШПИ/, Летний Университет демократии /СЕ/.
2009г. «Школа женского лидерства» /Ассоциация женщин с университетским образованием/.
2011-2013гг. программы повышения квалификации по темам внешней политики, муниципального управления, женского лидерства /Посольство США в РА, ОБСЕ, НИД/.
В 2011-2012гг. Молодежный Парламент /Национальное Собрание РА/.
2005г. награждена благодарственной грамотой премьер-министра РА А. Маргаряна за активное участие в реализации государственной молодежной политики.
В 2012-2015гг. награждена благодарственными и почетными грамотами Мэра Еревана за проявленное активное участие в организации ряда городских мероприятий.