Շաբոյան Արտակ Գևորգի
1992-1997 թթ. Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ֆինանսահաշվային ֆակուլտետ, «ֆինանսներ և վարկ» բաժին
1997-2000 թթ. Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ասպիրանտուրա
2000 թ. թեկնածուական թեզ, տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան, թեմա` Դրամավարկային քաղաքականության մեխանիզմը և դրա կատարելագործման ուղիները ՀՀ-ում
1998 թ. նոյեմբեր - 1999 թ. փետրվար մակրոտնտեսագիտության գծով հետազոտական աշխատանքներ, ԱՄՆ Ֆլորիդայի պետական համալսարան
1999-2000 թթ. մասնակցություն Տասիս-Տեմպուս ծրագրի շրջանակներում Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի և եվրոպական համալսարանների միջև կրթական բարեփոխումներին ուղղված համագործակցության ծրագրի աշխատանքներին
Վերապատրաստում
1997-2007 թթ. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի և զարգացած երկրների կենտրոնական բանկերի կողմից կազմակերպված մի շարք վերապատրաստման դասընթացներ
Պաշտոն
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ
1998–2008 թթ. ՀՀ կենտրոնական բանկ, դրամավարկային քաղաքականության, վիճակագրության, վերահսկողության, մեթոդաբանության և վերլուծությունների, սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտներ, մասնագետ, ավագ մասնագետ, գլխավոր մասնագետ, այնուհետև բաժնի պետ, վարչության պետ
2008 թ. հունիս ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ
2008 - 2010 թթ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ
2010 թ. մարտից ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ
Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն
1998 թ.- ներկա դասավանդում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Մաքսային և ապահովագրական գործ» ամբիոնում, նույն ամբիոնի դոցենտ
2002 թ. նոյեմբեր ԱՄՆ Նյու-Օռլեան քաղաք, միջազգային կոնֆերանս, «ՀՀ տնտեսական առաջընթացը» թեմայով զեկույց
2006 թ. - ներկա դասավանդում Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանում
2004-2007 թթ. ՀՀ-ում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից անցկացվող «Ֆինանսական կայունության ցուցանիշների հավաքագրման աշխատանքներ» ծրագրի կոորդինատոր, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ տարվող աշխատանքներում ՀՀ ներկայացուցիչ

Chair of the State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia
1992 -1997 - Yerevan Institute of National Economics, the faculty of the Financial Accounting, Department of Finance and Credit.
1997 - 2000 - Yerevan Institute of National Economics, Postgraduate education.
2000 - Candidate of economic science, Candidate's Dissertation subject on “Mechanism for Monetary policy and the ways of its improvement in Armenia”.
1998 - 1999 - Macroeconomics Research, Florida State University, USA
1999 - 2000 – Within the TACIS-TEMPUS program participation in the works of cooperation program in the field of educational reform between Yerevan Institute of National Economics and European universities.
1998 - 2008 - Central Bank of RA, Department of monetary policy; Department of statistics; Department of supervision, methodology and analysis; Division of protection of consumers rights – specialist; senior specialist; chief specialist; head of division; head of department.
From 1998 until the present - Armenian State University of Economics, Lecture, Department of Customs and Insurance and Associate professor (docent) of Department.
November, 2002 - Report on the subject: “Economic progress of the Republic of Armenia” at the international conference in New Orleans, USA.
2006-2011 - French University of Armenia, Lecturer.
2004 - 2007 - Coordinator of “Works on the selecting of financial stability indicators” programme
held by the International Monetary Fund in the Republic of Armenia; Representative of Armenia in the activities carried out jointly with the International Monetary Fund.
2007 - Joint Vienna Institute (by the invitation of International Monetary Fund of the RA), Lecturer.
From 2007 until the present - International Monetary Fund, Financial statistics consultant.
2008 - 2012 – Office of the Financial System Mediator, Board Member.
June 2008 - State Customs Committee under the Government of RA, Deputy Chairman.
September 2008-March 2010 - State Revenue Committee under the Government of RA, Deputy Chairman.
2009 - Customs service Colonel.
2009 – Member of the Republican Party of Armenia.
From March 1, 2010 until the present - State Commission for the Protection of Economic Competition of the Republic of Armenia, Chair.