Շաբոյան Արտակ Գևորգի
1992-1997 թթ. Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ֆինանսահաշվային ֆակուլտետ, «ֆինանսներ և վարկ» բաժին
1997-2000 թթ. Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ասպիրանտուրա
2000 թ. թեկնածուական թեզ, տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան, թեմա` Դրամավարկային քաղաքականության մեխանիզմը և դրա կատարելագործման ուղիները ՀՀ-ում
1998 թ. նոյեմբեր - 1999 թ. փետրվար մակրոտնտեսագիտության գծով հետազոտական աշխատանքներ, ԱՄՆ Ֆլորիդայի պետական համալսարան
1999-2000 թթ. մասնակցություն Տասիս-Տեմպուս ծրագրի շրջանակներում Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի և եվրոպական համալսարանների միջև կրթական բարեփոխումներին ուղղված համագործակցության ծրագրի աշխատանքներին
Վերապատրաստում
1997-2007 թթ. Արժույթի միջազգային հիմնադրամի, Համաշխարհային բանկի և զարգացած երկրների կենտրոնական բանկերի կողմից կազմակերպված մի շարք վերապատրաստման դասընթացներ
Պաշտոն
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ
1998–2008 թթ. ՀՀ կենտրոնական բանկ, դրամավարկային քաղաքականության, վիճակագրության, վերահսկողության, մեթոդաբանության և վերլուծությունների, սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտներ, մասնագետ, ավագ մասնագետ, գլխավոր մասնագետ, այնուհետև բաժնի պետ, վարչության պետ
2008 թ. հունիս ՀՀ կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ
2008 - 2010 թթ. ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ
2010 թ. մարտից ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ
Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն
1998 թ.- ներկա դասավանդում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Մաքսային և ապահովագրական գործ» ամբիոնում, նույն ամբիոնի դոցենտ
2002 թ. նոյեմբեր ԱՄՆ Նյու-Օռլեան քաղաք, միջազգային կոնֆերանս, «ՀՀ տնտեսական առաջընթացը» թեմայով զեկույց
2006 թ. - ներկա դասավանդում Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանում
2004-2007 թթ. ՀՀ-ում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից անցկացվող «Ֆինանսական կայունության ցուցանիշների հավաքագրման աշխատանքներ» ծրագրի կոորդինատոր, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ տարվող աշխատանքներում ՀՀ ներկայացուցիչ

Шабоян Артак Гевигевич
1992 – 1997 гг.- Ереванский институт народного хозяйства, Финансово-учетный факультет, по специальности “Финансы и кредит”.
1997 – 2000 гг.- Ереванский институт народного хозяйства, аспирантура.
2000 г.- кандидатская диссертация, ученая степень кандидата экономических наук, тема “Механизм денежно-кредитной политики и пути его совершенствования в РА”.
1998-1999гг. - Государственный университет Флориды, США, исследовательские работы по макроэкономике.
1999 – 2000 гг.- в рамках программы Тасис-Темпус: участие в программе по сотрудничеству между Ереванским институтом народного хозяйства и Европейскими университетами в области образовательных реформ.
1998 – 2008 гг. - Центральный банк РА, управление денежно-кредитной политики, управление статистики, управление контроля, методологии и анализов, отдел защиты прав потребителей - специалист, старший специалист, главный специалист, начальник отдела, начальник управления.
1998 г. - по настоящее время - Армянский государственный экономический университет, преподаватель, доцент кафедры Таможенного и страхового дела.
2002 г. ноябрь - международная конференция, Нью-Орлеан, США, выступление с докладом “Экономический прогресс в РА”.
2006-2011гг. - Французский университет Армении, преподаватель.
2004 - 2007 гг.- координатор программы “Работы по сбору показателей финансовой стабильности”, проводимой Международным валютным фондом (МВФ); представитель РА в работах, проводимых совместно с МВФ.
2007 г.- Объединенный венский институт (по приглашению МВФ), преподаватель
2007г. - по настоящее время - Международный валютный фонд, советник по вопросам финансовой статистики
2008-2012гг. - Офис Примирителя финансовой системы, член Совета попечителей.
2008 г. июнь - Государственный таможенный комитет при Правительстве РА, заместитель председателя.
2008г. сентябрь – 2010г. март - Комитет государственных доходов при Правительстве РА, заместитель председателя.
2009 г. - Полковник Таможенной службы.
С 2009г. – член РПА.
С 1 марта 2010 г. - Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Республики Армения, председатель.