Ծնվել է 1975թ. նոյեմբերի 8-ին Ալավերդիում:
1997թ. ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄԻ պատմաաշխարհագրական ֆակուլտետի պատմության բաժինը, 2000թ.` ՀՊՄԻ հայոց պատմության ամբիոնի ասպիրանտուրան, 2006թ.` Եվրոպայի խորհրդին կից Մոսկվայի քաղաքական հետազոտությունների դպրոցը: Մանկավարժական գիտությունների թեկնածու է:
1995թ. հիմնադրել է Ալավերդու «Զարթոնք» ուսանողական միությունը:
1997-1999թթ. եղել է ՀՊՄԻ ուսանողական գիտական ընկերության ղեկավար:
1999-2002թթ. աշխատել է թիվ 159 կրթահամալիրում ուսուցիչ:
2002-2005թթ. եղել է ՀՊՄԻ ուսանողական խորհրդի նախագահ, ռեկտորի օգնական, ՀՊՄՀ հայոց պատմության ամբիոնի դասախոս, ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության փոխնախագահ:
2005թ. մայիսին առաջադրվել է Ալավերդու քաղաքապետի թեկնածու, 2005-2007թթ. եղել է ՀՀ վարչապետի օգնական: 2013 թվականից ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի քաղաքական ինստիտուտների եւ գործընթացների ամբիոնի դոցենտ է:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): 19.06.2007-11.07.2008թթ.` Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 11.07.2008-06.12.2011թթ.` Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 06.12.2011-31.05.2012թթ.` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: ՀՀԿ մամուլի խոսնակ:
2012թ. մայիսի 31-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
2017թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
ՀՀԿ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ:
Պարգեւատրվել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով եւ մրցանակով (2003թ.), «Հայկյան» մրցանակով («Ուսանողական ինքնակառավարման մարմնի լավագույն ղեկավար» անվանակարգ, 2005թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2006թ., ՊՆ), «Անդրանիկ Օզանյան» (2008թ., ՊՆ) մեդալներով, «Ֆրիտյոֆ Նանսեն» ոսկե հուշամեդալով (2009թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով եւ հուշամեդալով (2011թ.), Երեւանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով (2013թ.), ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով (2013թ.), «ԵԿՄ 20-ամյակ» հուշամեդալով (2014թ.), «Մխիթար Գոշ» մեդալով (2015թ.), ԱՊՀ ՄԽՎ «Համագործակցություն» շքանշանով (2015թ.):
Գիտական, հրապարակախոսական հոդվածների, «Գարեգին Նժդեհը եւ ռազմական մանկավարժության հիմնահարցերը» մենագրության հեղինակն է:

eduard.sharmazanov@parliament.am
В 1997г. окончил отделение истории историко-географического факультета АГПИ им. Х.Абовяна, в 2000г. – аспирантуру кафедры истории Армении АГПИ, в 2006г.- Московскую школу политических исследований при Европейском Совете. Кандидат педагогических наук. В 1995г. основал студенческий союз “ Зартонк ” г. Алаверди.
В 1997-1999гг. - руководитель студенческого научного общества АГПИ. В 1999-2002гг. - учитель в образовательном комплексе N159. В 2002-2005гг. - председатель студенческого Совета, помощник ректора АГПИ, преподаватель кафедры истории Армении АГПИ, заместитель председателя молодежной организации Республиканской партии Армении (РПА).
В мае 2005 г. выдвинут кандидатом на пост мэра города Алаверди.
В 2005-2007гг. – помощник Премьер-министра РА.
С 2013 г. доцент кафедры политических институтов и процессов факультета международных отношений ЕГУ.
В 2007-2012гг. - депутат Национального Собрания (пропорциональная избирательная система, РПА). 19.06.2007-11.07.2008гг. - член Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции, 11.07.2008-06.12.2012гг. - член Постоянной комисси НС по социальным вопросам. 06.12.2011-31.05.2012гг. - заместитель Председателя НС РА. Пресс-секретарь РПА.
6 мая 2012 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от РПА.
31 мая 2012 г. избран заместителем Председателя Национального Собрания РА.
В итоге состоявшихся 2 апреля 2017 г. выборов НС зарегистрирован депутатом НС от РПА.
19 мая 2017 г. избран вице-спикером НС РА.
Удостоен благодарственной грамоты и премии Премьер-министра РА (2003), премии “Айкян” (в номинации “Лучший руководитель органа студенческого самоуправления”, 2005), награжден медалями “Гарегин Нжде” (2006, МО), “Андраник Озанян” (2008, МО), золотой памятной медалью Фритьофа Нансена (2009), почетной грамотой и памятной медалью Межпарламентской Ассамблеи СНГ (2011), золотой медалью мэра Еревана (2013), почетной грамотой Парламентской Ассамблеи ОДКБ (2013), памятной медалью “20-летие ДСЕ” (2014), медалью МПА СНГ “Сотрудничество” (2015).