Ծնվել է 1964թ.-ին Երևանում:
1988թ.-ին ավարտել է Հայկական Գյուղատնտեսական Ինստիտուտի Ագրոնոմիական ֆակուլետը Ագրոնոմիա մասնագիտությամբ:
2000թ.-ին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսությունը և ստացել Գյուղ. Գիտ. Թեկնածուի գիտական աստիճան:
2001թ.-ին –ՀՀ Բարձրագույն որակավորման հանձնաժոովի կողմից նրան շնորհվել է Դոցենտի գիտական կոչում և դիպլոմ:
1981-82թթ. աշխատել է ՀՀ Պատմության և մշակույթի հուշարձանների գիտա-վերականգնման արվեստանոցում որպես բանվոր,
1982 -– 83թթ. աշխատել է Երևանի հաշվիչ մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ որպես օպերատոր,
1988 –- 1995թթ. ՀԳԱ Հողագի-տության և ագրոքիմիայի ամբիոնում որպես ավագ լաբորանտ, այնուհետև` որպես գիտաշխատող:
1994 –- 1998թթ. աշխատել է ՀԳԱ Գիտության վարչության պետի տեղակալ, միաժամանակ` Ասպիրանտուրայի բաժնի վարիչ:
1996թ. մինչ այժմ ՀԱԱՀ Բուսաբուծական մթերքների վերամշակման տեխնոլոգիայի և Բուսաբուծության և բանջարաբուծության ամբիոնների դոցենտ է:
1998թ.-ից մինչ այժմ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Մագիստրատուրայի բաժնի վարիչն է: 2002թ.-ից մինչ այժմ ՀԱԱՀ և Տեխասի A&M համալսարանի Ագրոբիզնեսի ուսուցման միջազգային կենտրոնի համակարգողն է:
2002 -2011 թթ.հանդիսացել է ՀՀ Ազգային Ժողովի Կրթության և գիտության հանձնաժողովի փորձագետ:
2001թ.-ից Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության անդամ է: 2002թ.-ից ՀՀԿ Կենտրոն ՏԿ Կանանց հանձնախմբի անդամ է, իսկ 2012 -2013թթ. ժամանակահատվածում ընտրվել է այդ հանձնախմբի նախագահ:
2013թ.-ից Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցության Կանանց խորհրդի անդամ է:
Մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային ծրագրերի, գիտաժողովների և սեմինարների`
1997թ. – Միջազգային դասընթաց «Նոր լիդերներ», ՀԳԱ, USDA MAP,
1998թ. – Միջազգային սեմինար «Գիտական և ադմինիստրատիվ կադրերի որակավորման բարձրացում», ԱՄՆ, Ֆրեզնոյի գյուղատնտեսական համալսարան,
1999թ. Միջազգային սեմինար «Կրթուրյան մեթոդաբանության բարելավում», Երևան,
2002թ. – Միջազգային սեմինար Կրթուրյան մեթոդաբանության բարելավում և գիտական ադմինիստրատիվ կադրերի որակավորման բարձրացում, Երևան,
2003թ. Ագրոբիզնեսի կրթության և ուսումնական պլանների, առարկայական ծրագրերեի ձևավորման և զարգայման միջազգային ծրագիր-դասընթաց, ԱՄՆ Տեխասի A&M Համալսարան,
2005թ. –Կրթությունը ԱՊՀ երկրներում” թեմայով գիտական ցուցահանդես-գիտաժողովի մասնակցություն, ՌԴ Մոսկվա,
2005թ. և 2008թ. – Միջազգային MBA մագիստրոսական ծրագրի ուսումնամեթոդական և գործնական ծրագրերի զարգացմանն ուղղված դասընթաց- գիտաժողով, Գերմանիայի Վայնշտեֆանի անվան Կիրառական գիտությունների համալսարան,
2010թ. - TEMPUS ծրագիր, “Սննդի ապահովում և պահպանում ” մասնագիտությամբ մագիստրոսական ծրագրի համակարգում, ուսումնական պլանների և ծրագրերի մշակում, Իսպանիայի Ալեկանտեի համալսարան,
2011թ. - Գերմաներեն լեզվով Միջազգային MBA մագիստրոսական ծրագրի զարգացմանն ուղված դասընթաց Գերմանիայի Վայնշտեֆանի անվան Կիրառական գիտություննեևի համալսարան,
2011Թ. - Այլընտրանքային գյուղատնտեսության զարգացման հնարավորությունները զարգացման անցումային փուլում գտնվող պետություններում միջազգային սեմինար- գիտաժողով, Չինաստանի Ժողովրդական հանրապետություն, Հուբեյ ՈՒհանի գյուղատնտեսական համալսարան:
2002թ.-ին պարգևատրվել է –Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան ոսկե մեդալով Խաղաղության, մարդասիրության և միջազգային կրթության բնագավառում ունեցած ներդրումների համար:

Гаспарян Гаяне Арутюновна
1988г. – окончила агрономический факультет Армянского сельскохозяйственного института, по специальности агрономия.
2000г. – зашитила кандидатскую диссертацию и получила ученую степень кандидата сельскохозяйственных наук.
2001г. – Высшей аттестационной комиссией РА присвоена ученая степень доцента и диплом.
1981-1982 гг. – работала рабочей в научно-реставрационной мастерской памятников истории и культуры РА.
1982-1983гг. – работала оператором в Ереванском научно-исследовательском институте математических машин.
1988-1995гг. – работала старшим лаборантом, затем научным работником на кафедре почвоведения и агрохимии в Армянской сельскохозяйственной академии.
1994-1998гг. –работала заместителем начальника управления науки и одновременно – заведующей отделом аспирантуры АрмСХА.
С 1996г. – доцент кафедры растениеводства и овощеводства и кафедры технологии переработки продуктов растениеводства.
С 1998г. – заведующая отделом магистратуры Национального аграрного университета Армении.
С 2002г. – координатор международного центра обучения агробизнеса Техасского университета A&M и Национального аграрного университета Армении.
2002-2011гг. – эксперт Постоянной комиссии по вопросам науки и образования Национального Собрания РА.
С 2001г. - член РПА.
С 2002г. – член комиссии женщин территориальной организации Кентрона РПА.
2012-2013 – председатель вышеупомянутой комиссии.
С 2013г. – член Совета Женщин РПА.
Принимала участие в различных международных программах, семинарах, научных конференциях.
1997г. – международный курс “Новые лидеры”, АрмСХА, USDA MAP.
1998г. – международный семинар “Повышение квалификации научных и административных работников”, США, Сельскохозяйственный университет Фрезно.
1999г. - международный семинар “Усовершенствование методологии образования”, Ереван.
2002г. - международный семинар “Усовершенствование методологии образования и повышение квалификации научных и административных работников”, Ереван.
2003г. – международный программный курс оформления и развития предметных программ, учебных планов и обучения агробизнеса, США, Техасский A&M университет.
2005г. –научная выставка-конференция по теме “Образование в странах СНГ”, РФ, Москва.
2005 и 2008гг. – курс-конференция по развитию практических и учебно-методологических программ международной магистратурной программы MBA, Университет прикладных наук имени Вайенштефана (Германия).
2010г. – программа “Темпус”, координация магистратурной программы, разработка учебных планов и программ по специальности “Обеспечение и хранение пищевых продуктов”, Университет Аликанте, Испания.
2011г. –курс по развитию международной магистратурной программы MBA на немецком языке, Университет прикладных наук имени Вайeнштефана (Германия).
2011г. – международный семинар-конференция по развитию возможностей альтернативного сельского хозяйства в странах переходного периода, Уханьский сельскохозяйственный университет, Хубей, КНР.
2002г. – награждена золотой медалью Фритьофа Нансена за вклад в развитие международного образoвания.
2005г. – награждена почетной грамотой Государственного аграрного университета Армении.
2010г. – награждена золотой памятной медалью к 80-летию Национального аграрного университета Армении.