Ծնվել է 1952թ. հունիսի 5-ին Երեւանում:
1977թ. ավարտել է Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտը: Բժիշկ: Բժշկական գիտությունների թեկնածու: Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ: Պարգեւատրվել է «Մայրական երախտագիտություն» (1998թ.), Մարտական ծառայության (2001թ.), «Գարեգին Նժդեհ» (2002թ.) մեդալներով:
1974-1976թթ. աշխատել է թիվ 3 բուժսանմասի բուժակ, 1976-1977թթ. Երեւանի հանրապետական կլինիկական հիվանդանոցում` բժիշկ-ինտերն, 1977-1983թթ. Ղափանի միջշրջանային ուռուցքաբանական դիսպանսերում` ուռուցքաբան-թերապեւտ, 1983-1989թթ.` ՀՍԽՀ առողջապահության նախարարության Ղափան-Մեղրիի միջշրջանային դատաբժշկական փորձագետ: 1989-1992թթ. եղել է Ղափանի բժշկական ուսումնարանի տնօրեն, 1992- 2003թթ.` Երեւանի թիվ 1 հենակետային բժշկական ուսումնարանի տնօրեն: ՀՀ առողջապահության նախարարության միջին մասնագիտական բժշկական ուսումնական հաստատությունների տնօրենների խորհրդի նախագահ: ԵԿՄ անդամ:
2003թ. մայիսի 25-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել թիվ 53 ընտրատարածքից: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: ՀՀԿ խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:

Мкртчян Мкртыч (Серж) Эмильевич
В 1977 г. окончил Ереванский медицинский институт. Врач. Кандидат медицинских наук. Действительный член Российской академии естественных наук. Награжден медалями “Материнская благодарность” (1998), “За боевую службу” (2001), “Гарегин Нжде” (2002). В 1974-1976 гг. работал фельдшером медсанчасти N 3, в 1976-1977 гг. врач-интерн в Ереванской республиканской клинической больнице, в 1977-1983 гг. в Ка­панском межрайонном урологическом диспансере уролог-терапевт, в 1983-1989 гг. межрайонный судебно-медицинский эксперт Кафана-Мегри Министерства здравоохранения Армянской ССР.
В 1989-1992 гг. был директором Кафанского медицинского училища, в 1992-2003 гг. директор Ереванского базового медицинского училища N 1. Председатель совета директоров средних специальных медицинских учебных заведений Министерства здравоохранения РА.
25 мая 2003 г. избран депутатом НС от избирательного округа N 53. Член Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Член фракции РПА. Член совета РПА. Член добровольческого союза “Еркрапа”.