Մամիկոնյան Վահան Սասնիկի
1982թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ճարտարապետաշինարարական ֆակուլտետը` ստանալով ճարտարագետ-շինարարի պետական որակավորում։
1982թ. սկսած՝ աշխատել է մի քանի նախագծային ինստիտուտներում (ՀԽՍՀ ԲԿՍՄ ՆԿՏԻ Երքաղնորոգնախագիծ, Երեւաննախագիծ) ինժեներից մինչեւ նախագծի գլխավոր ինժեներ, Երքաղխորհրդի գործկոմի «Երեւան» գիտափորձարարական նախագծային բյուրոյում՝ բաժնի պետ, Երքաղխորհրդի գործկոմի «Ձորագյուղ» ազգագրական կենտրոնի օբյեկտների շահագործման եւ շինարարության վարչությունում՝ բաժնի պետ, «Հրազդան» մարզահամալիրում՝ գլխավոր ինժեներ, «Քաղաքաշինություն» ՊՓԲԸ-ում՝ նախագծի գլխավոր ինժեներ, ՀՀ քաղաքաշինական պետական տեսչությունում՝ բաժնի պետ, տեսչության պետի տեղակալ։
1986-1988թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում՝ վաշտի հրամանատարի տեղակալ։
2002թ. հունվարի 15-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի անդամ։
1991թ. մարտի 30-ից ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅԱՆ անդամ է:
2005թ. դեկտեմբերի 17-ին (ՀՀԿ 9-րդ համագումար), 2006թ. հուլիսի 22-ին (ՀՀԿ 10-րդ համագումար), 2007թ. նոյեմբերի 10-ին (ՀՀԿ 11-րդ համագումար) ընտրվել է ՀՀԿ խորհրդի անդամ:

Родился в 1959 году в Ереване.
1982 г. - окончил Ереванский Политехнический Институт, факультет архитектуры, получив квалификации инженера-строителя.
С 1982 г. работал в нескольких проектных институтах от инженера до главного инженера проекта в «Ергорпроект» и «Ереванпроект»; начальником отдела в научно-экспериментальном проектном бюро «Ереван» исполнительного комитета Ергорсовета; начальником отдела в управлении строительства и эксплуатации объектов этнографического центра «Дзорагюх»; главным инженером спортивного комплекса «Раздан»; главным инженером проекта ГЗАО «Градостроительство»; начальник отдела Государственной градостроительной инспекции, заместителем начальника инспекции).
1986-1988 гг. - служба в Советской Армии, заместитель командира батальона.
15 января 2002 г. - указом Президента РА назначен членом Совета гражданской службы.
С 30 марта 1991 г. - член Республиканской Партии Армении.
17 декабря 2005 г. (9-й Съезд РПА), 22 июля 2006 г. (10-й Съезд РПА), 10 ноября 2007 г. (11-й Съезд РПА) - избран членом Совета РПА.